تکان دهنده یا کیدی راید

تکان دهنده (kiddie ride) یک دستگاه بازی، مخصوص کودکان است که عمدتاً با انداختن یک یا چند سکه به داخل دستگاه برای یک مدت معین کار می­کند. دستگاه تکاندهنده را می­توان معمولاً در شهربازی ها، شهربازی های سرپوشیده، سالن­های بازی و سرگرمی، محل­های بازی هتلها و حتی سوپرمارکت ها و هایپرمارکتها استفاده کرد. حتی بعضاً از تکان دهنده در رستورانها، فودکورتها و مغازه های محلی هم استفاده می­شود.
دستگاه تکان دهنده پس از انداختن سکه به داخل آن چند حرکت عمده را می­تواند ایجاد کند: حرکت مینیاتوری چرخ و فلکی، حرکت رفت و برگشتی و حرکت دوار با پلتفرم ثابت. برخی مدل­­های تکان دهنده ها همچنین دارای صدا و موزیک هستند و برخی به دکمه­ هایی برای تغییر موسیقی و همچنین پدالهایی برای تغییر نوع حرکت مجهز هستند. این نوع از دستگاه های شهربازی را تکاندهنده های ژتونی نیز می­نامند.

تاریخچه­ دستگاه تکان دهنده شهربازی یا کیدی راید

دستگاه تکاندهنده اولین بار در سال ۱۹۳۰ و توسط جیمز اوتو هاس در ایالت میزوریِ آمریکا اختراع شد. این وسیله که در ابتدا “اسب متحرک هاس” نامیده می­شد، در واقع هدیه­ی کریسمسی بود که وی برای فرزندانش درست کرده بود. اگرچه طولی نکشید که هاس متوجه شد که یک دستگاه با پتانسیل پول­سازی در اختیار دارد و به فکر تجاری­ سازی این اسباب­ بازی افتاد! در ابتدا او از اسب­ های چوبی که در چرخ و فلک­های افقی استفاده می­شد بهره برد و چرخ فلک سازان را برای ساخت این نوع اسب­ها به کار گرفت. خیلی طول نکشید که هاس دریافت که اسب­ های چوبی برای این منظور سنگین هستند و به فکر تولید اسب­ های تکاندهنده از آلومینیوم افتاد. با اینکه اکثراً با این نظر اون مخالفت کردند، او در نهایت توانست راهی را برای فرم­دهی به اسب­ های تکان دهنده توسط آلومینیوم اختراع کرد. در سال ۱۹۳۲ هاس به دلیل این اختراع جایزه­های زیادی را کسب کرد که در آن میان جایزه­ی بهترین و اصیل­ترین اختراع سال قرار داشت. در سال ۱۹۵۳ مجله Billboard اختراع و کسب و کار تکان دهنده ها را بیزنسی با سریع­ترین رشد اقتصادی نامید. بعد از آن ماده اولیه تولید تکاندهنده از آلومینیوم به فایبرگلاس تغییر کرد. در همان دوران یک مربی خلبانی با نام لینک ترینر، اسب­ های تکاندهنده ژتونی ( تکان دهنده سکه ای) را اختراع کرد.

 

تکان دهنده سکه ای |تکان دهنده شهربازی

تکان دهنده های امروزی

تکان دهنده شهربازی، امروزه بعضاً طوری طراحی می­شوند که دیگر با انداختن سکه یا ژتون، بلافاصله به حرکت در نیایند. این نوع کیدی رایدها، پس از انداختن سکه یا ژتون، دستگاه منتظر فشار دکمه­ ی مربوطه توسط والدین می­ماند و به این ترتیب امنیت بیشتری برای کودک فراهم می­کند. همچنین برخی انواع تکان دهنده، قبل از شروع تکان، پیامی به منظور آمادگی برای تکان پخش می کنند و پس از پایان سواریِ تکاندهنده هم پیامی مبنی بر پایان کار می­دهند.
برخی دیگر از انواع تکان دهنده جدید، این آپشن را دارند که کودک یا والدین هر وقت خواستند با فشردن دکمه، دستگاه بازی را استپ کنند و با فشار مجدد به حرکت در آورند. این استپ و استارت برای جابجایی اسب­ سوار و یا امور اضطراری دیگر استفاده می شوند.
نوع دیگری از دستگاه های شهربازی تکاندهنده، به سنسورهایی مجهز هستند که چنانچه چیزی مانع حرکت دستگاه شود، از حرکت می ایستند و به این ترتیب امنیت بیشتری در شهربازی ایجاد می کنند.
همچنین بعضاً سنسورهای وزن روی این دستگاه و سایر دستگاه های شهربازی نصب می­شود که در صورت تحمیل بار بیش از مجاز به تکان دهنده و سایز دستگاه­های شهربازی، آن را از حرکت وامی­دارد.
تکنولوژی جدید و جالب دیگر در برخی تکاندهنده ها کنترل حرکت­های شروع و استپ دستگاه است که از وارد آودم شوک به سوار، جلوگیری می­کند. همچنین اغلب دستگاه­های تکاندهنده مانند هر دستگاه شهربازی دیگر، مجهز به چراغ­هایی هستند که با روشن و خاموش شدن توجه رهگذران را به خود جلب میکنند. در برخی شهربازی­ های سرپوشیده یا هتل­ها، تکاندهنده هایی وجود دارند که ویدیو پخش می­کنند و بعضاً مطالبی آموزنده یا قصه­ گونه پخش می­کنند.
انواع تکاندهنده هایی که به­صورت خلاقانه در شهربازی ها و مراکز بازی و سرگرمی دیده می­شوند دارای طرح­های متفاوتی هستند. از قایق و شخصیت­های تخیلی مانند بتمن و سوپرمن گرفته تا تکاندهنده های هلیکوپتر و دلفین و فیل و باب اسفنجی و انگری بردز و دایناسور.

تکان دهنده قو | تکاندهنده کودک

انواع تکاندهنده از نظر نوع طراحی و ساخت

تکاندهنده های قطاری

تکاندهنده ای است که تعدادی دستگاه به هم متصل هستند و محلی روی لوکوموتیو اصلی برای انداختن سکه یا ژتون و حرکت کرمی­شکل قطار در نظر گرفته شده است. به جای قطار، این زنجیره می­تواند شامل حیوانات هم باشد

تکاندهنده های چرخ و فلکی

که باز هم تعدادی اسب، ماشین، یا واگن جدا از هم هستند که به صورت چرخ و فلک افقی حرکت می­کنند و تکان می خورند.

تکاندهنده های هیدرولیکی

که عمدتاً توسط شرکت ایتالیایی اتوماتیم تویز مودنا تولید می شود و اهرم هایی برای حرکت افقی و عمودی دارد.

فراز و نشیب های تکان دهنده ، اسباب بازی سکه ای که برای نزدیک به یک قرن هست که کودکان را سرگرم کرده است.

این وسیله های بازی و سرگرمی کودکان که غالبا با سکه کار می کنند و به عنوان تکان دهنده شناخته می شوند قدمتی ۸۰ ساله دارند. اولین بار در سال ۱۹۳۱ جیمز اتو هاز تصمیم گرفت که برای هدیه کریسمس فرزندانش یک اسب مکانیکی چوبی بسازد که بدنش با پشم بز پوشیده شده بود و دمش، دم گاو واقعی بود. بعد از آن اتفاق جیمز متوجه استعداد بالقوه خود شد و تصمیم گرفت نمونه تجاری اسب مکانیکی را برای فروش بسازد. اما اسب های چوبی بسیار سنگین بودند و هزینه ساخت آنها نیز بسیار بالا بود بنابراین جیمز تصمیم گرفت تا اسب ها را از جنس آلومینیوم بسازد. در سال ۱۹۳۲ جیمز جایزه اختراع و طراحی را برای ساخت اسب مکانیکی دریافت کرد. پس از آن جیمز با یک شرکت تبلیغاتی قرارداد بست تا به ازای دریافت ۵ درصد سود، به صورت گسترده اختراعش را تبلیغ کند. جیمز در دوران بازنشستگی ثروتمند نبود اما به قدر کافی پول داشت تا در حیاط پشتی خانه اش تکان دهنده های بیشتری را برای کودکان طراحی کند.
در سال ۱۹۵۳ مجله بیلبورد در مقاله ای ۱۰ صفحه ایی تکاندهنده ها را کسب و کاری با رشد سریع و ترکیبی نایاب از سرگرمی و تجارت هوشمندانه نامید. با گسترش سریع حومه شهرها در آمریکا، بازاری قابل توجه برای کیدی راید ایجاد شد. برخلاف ماشین پین بال، تکاندهنده سکه ای یا ژتونی محدود به شهربازی ها نشد بلکه در هر فروشگاهی به وسیله ای برای سرگرم کردن کودکان تبدیل شد.
مقاله ی مجله بیلبورد با خوش بینی نسبت به آینده این تکنولوژی و با تبلیغات مبهوت کننده برای تولیدکنندگان و واسطه های دستگاه تکاندهنده همراه بود. مقاله در مورد یک فروشگاه بزرگ در منطقه گرین پوینت صحبت میکرد که چطور تمام دستگاهای سودا ساز خود را جمع کرده و جای آنها چهارده دستگاه تکان دهنده گذاشته است. این مقاله ادعا میکرد که سود این ماشین سکه ای بسیار بیشتر از سوداست. نقل قول های زیادی از بیزینس من های مشهور د رمقاله آمده بود که همگی ادعا میکردند صنعت کیدی راید بسیار پیشرفت خواهد کرد.
نسل بعدی تکان دهنده کودک، تکاندهنده موزیکال بود. تولیدکنندگان متوجه شدند که از طریق موسیقی میتوانند کودکان بیشتری را جذب کنند و به همان ترتیب پول بیشتری بدست آورند. اما با گذشت زمان و گسترش تنوع وسایل بازی کودکان میزان تقاضا برای تکاندهنده ها کاهش یافت به طوری که امروزه بیشتر شرکت های تولیدکننده در خارج از آمریکا فعالیت دارند. اسپانیا، فیلیپین و چین از جمله کشورهایی هستند که بخش بزرگی از این صنعت را امروزه دردست دارند.

کلمات مرتبط : تکان دهنده ، تکاندهنده ،تکان دهنده کودک ، تکاندهنده سکه ای، شهربازی ، دستگاه تکان دهنده دست دوم ، استاندارد شهربازی ، دستگاه تکاندهنده ، ماشین تکاندهنده ، تولید دستگاه شهربازی ، مشاوره شهربازی ، اتوماسیون شهربازی ، کارتخوان شهربازی ، ، کیدی رای ، تکاندهنده ریموتی ، تکاندهنده ژتونی ، تکاندهنده مانیتور دار ، مهدی بیات ، چرخ و فلک ، دربی شهربازی ، ماشین برقی ، کشتی صبا ،تکان دهنده دلفین ، تکاندهنده باب اسفنجی ،تکان دهنده انگری بردز ، تکان دهنده خرگوش سکه ای ، اسباب بازی سکه ای ، اسباب بازی تکاندهنده ، فروش دستگاه های شهربازی ، ترامپولین ، سرسره بادی ، قصربادی ، قطار شهربازی ، مریگراند ، ژتون شهربازی ، فریزبی ، تعمیرات شهربازی ، ساخت شهربازی ، تجهیزات شهربازی ، وسایل شهربازی ، تجهیزات استاندارد شهربازی ، ماشین های سکه ای ، قطار چینی شهربازی، تجهیزات شهربازی سرپوشیده ، فروش وسایل شهربازی ، فروش تجهیزات شهربازی، فروش وسایل شهربازی، فروش تکاندهنده کودک، فروش ماشین تکان دهنده، ماشین حرکتی کودک] اسباب باری کودک ، چرخ و فلک شهربازی، ماشین کوبنده شهربازی، گیم هامر شهربازی، سیمیلاتور شهربازی، فروش گیم های شهربازی، تکان دهنده موزیکال ، تکان دهنده سکه ای

تکان دهنده لامبورگینی

تکان دهنده لامبورگینی دارای موتور گیربکسی بدون تسمه برق تک فاز ولتاژ 1.5 امپر دارای برد همراه با موزیک دکمه

تکاندهنده مینی قطار

تکان دهنده قطار مینی قطار یکی از جذاب ترین تکان دهنده ها می باشد که علاوه بر تکان دهنده بودن

تکاندهنده سکه ای ماشین

تکان دهنده سکه ای ماشین بامزه دارای ظاهر کارتونی و بسیار شاد رنگ امیزی کودکانه و دارای تم دخترانه و

تکاندهنده کارناوال

تکان دهنده سکه ای مانیتور دار کارناوال شادی شخصیت کارتونی بسیار محبوب همه کودکان با طراحی زیبا و کودکانه با

تکاندهنده توپ

تکاندهنده توپ

تکاندهنده قطار

تکاندهنده اسب دوقلو

تکاندهنده ماشین مسابقه

تکان دهنده ماشین مسابقه ای تکان دهنده کاملا متفاوت ماشین مسابقه ای ( عروسک سکه ای گیم دار ) طرح

تکاندهنده تانک

تکان دهنده سکه ای و عروسک سکه ای ژتون خور طرح پرطرفدار تانک بسیار محبوب و پرطرفدار برق تک فاز

تکاندهنده ماشین بنز

تکان دهنده ماشین بنز دارای موتور گیربکسی بدون تسمه برق تک فاز ولتاژ 1.5 امپر دارای برد همراه با موزیک

تکان دهنده ماهی

تکان دهنده محبوب ماهی بسیار پرفروش و درآمد زا نورپردازی فوق العاده زیبا و جذاب دارای دستگیره نگهدارنده کودک دارای

تکان دهنده کودک کیتی

تکان دهنده سکه ای مانیتور دار کیتی شخصیت کارتونی محبوب کودکان با رنگ امیزی جذاب تکان دهنده ژتون خور پرفروش

تکاندهنده دلفین تاج دار

تکان دهنده دلفین تاجدار این تکان دهنده با ابعادی نسبتا بزرگتر از تکان دهنده های هم رده ی خود به

تکان دهنده سگ بازیگوش

تکان دهنده سکه ای مانیتور دار سگ بازیگوش  با طراحی زیبا و کودکانه با جذب مشتری بالا دارای موتور گیربکسی

تکاندهنده کودک باب اسفنجی

تکان دهنده سکه ای مانیتور دار باب اسفنجی شخصیت کارتونی بسیار محبوب همه کودکان   با طراحی زیبا و کودکانه با

تکاندهنده دلفین توپی

تکان دهنده دلفین توپی یکی از زیباترین تکان دهنده های موجود در گروه صنعتی بیات می باشد. در این نوع

تکان دهنده موزیکال میکی موس

تکان دهنده موزیکال میکی موز این تکان دهنده جذاب یکی دیگر از وسایل خانه بازی یا شهربازی است که مورد

تکاندهنده بلال شهربازی

تکان دهنده بلال

تکاندهنده گوزن

تکان دهنده سکه ای مانیتوردار گوزن طراحی زیبا و کودکانه با جذب مشتری بالا رنگ امیزی فوق العاده شاد و

تکاندهنده دلفین

تکان دهنده دلفین این تکاندهنده سکه ای یکی از جذاب ترین  تکان دهنده های وارداتی می باشد. رنج سنی این

تکاندهنده کودک انگری بردز

تکان دهنده انگری بردز

تکان دهنده قو

تکان دهنده کودک قو تکان دهنده قو یکی از محبوب ترین تکان دهنده های کودکان است. این تکان دهنده هم

تکان دهنده حباب ساز شهربازی

تکان دهنده محبوب شاپرک  بسیار پرفروش و درامد زا نورپردازی فوق العاده زیبا و جذاب دارای دستگاه حباب ساز دارای

تکان دهنده تام و جری

تکان دهنده سکه ای مانیتور دار تام و جری شخصیت کارتونی بسیار محبوب همه کودکان   با طراحی زیبا و کودکانه

تکاندهنده کودک

تکان دهنده سکه ای مانیتور دار مینیون شخصیت کارتونی بسیار محبوب همه کودکان   با طراحی زیبا و کودکانه با جذب

تکان دهنده هلی جت

تکان دهنده هلی جت تکاندهنده هلی جت یکی از انواع پرطرفدار تکان دهنده در میان کودکان است. از خصوصیات این

تکان دهنده گربه ملوس

تکان دهنده سکه ای مانیتور دار گربه ملوس با طراحی زیبا و کودکانه با جذب مشتری بالا دارای موتور گیربکسی

تکان دهنده گربه

تکان دهنده سکه ای مانیتور دار گربه خندان بسیار جذاب و مورد علاقه کودکان با محبوب و پرفروش دارای نورپردازی

تکاندهنده سفینه

تکان دهنده مهیج و بسیار پرطرفدار سفینه رنگ بندی جذاب حرکت بصورت چرخشی و دروانی قابلیت استفاده تا 4 نفر

تکان دهنده جوجه

تکان دهنده سکه ای محبوب طرح جوجه تکان دهنده ای بسار جدید و متنوع بدون مشابه دارای محفظه شفاف 3

تکان دهنده گردونه شانس

تکان دهنده گردونه شانس بسیار جذاب و درامد زا دارای توپ های کوچک درون محفظه که درون توپ های جایزه

تکان دهنده مینیون

تکان دهنده  مینیون تکان دهنده سکه ای مانیتور دار شخصیت کارتونی بسیار محبوب همه کودکان با طراحی زیبا و کودکانه

تکان دهنده تانک گربه

تکان دهنده تانک گربه برق تک فاز ولتاژ 1.5 امپر دارای برد همراه با موزیک دارای فرمان و دکمه تغییر

تکاندهنده خرس و دوستان

تکان دهنده سکه ای مانیتور دار خرس و دوستان بسیار پردرامد و مقاوم و پرطرفدار با نورپرداری و طراحی فوق

تکان دهنده باب اسفنجی

تکان دهنده باب اسفنجی تکان دهنده سکه ای مانیتور دار شخصیت کارتونی بسیار محبوب همه کودکان با طراحی زیبا و

تکان دهنده پاندا

تکان دهنده پاندا تکان دهنده سکه ای مانیتور دارشخصیت محبوب پاندا تکان دهنده ای بسیار پردرامد و جذاب دارای موتور

تکان دهنده تاب

تکان دهنده تاب حلزونی تکان دهنده جذاب تاب برق تک فاز ولتاژ ۱٫۵ امپر دارای موتور گیربکسی بدون تسمه دارای

تکان دهنده سگ غواص

تکان دهنده سکه ای مانیتور دار سگ غواص با طراحی زیبا و کودکانه با جذب مشتری بالا دارای موتور گیربکسی

تکاندهنده هلی کوپتر

تکان دهنده هلی کوپتر جزء جدیدترین و پرفروش ترین تکان دهنده سکه ای برق تک فاز ولتاژ ۱٫۵ امپر دارای

تکان دهنده جوجه باهوش

 تکان دهنده سکه ای جوجه باهوش جدیدترین تکان دهنده و پرطرفدار ترین بسیار جذاب و مورد علاقه کودکان به دلیل

تکاندهنده جوجه

تکان دهنده سکه ای محبوب طرح جوجه تکان دهنده ای بسار جدید و متنوع بدون مشابه دارای محفظه شفاف 3

تکاندهنده ماشین جیپ

تکان دهنده ماشین جیپ دارای موتور گیربکسی بدون تسمه برق تک فاز  ولتاژ 1.5 امپر دارای برد همراه با موزیک