تکاندهنده یا کیدی راید
تکان دهنده (kiddie ride) یک دستگاه بازی، مخصوص کودکان است که عمدتاً با انداختن یک یا چند سکه به داخل دستگاه برای یک مدت معین کار می­کند. دستگاه تکاندهنده را می­توان معمولاً در شهربازی ها، شهربازی های سرپوشیده، سالن­های بازی و سرگرمی، محل­های بازی هتلها و حتی سوپرمارکت ها و هایپرمارکتها استفاده کرد. حتی بعضاً از تکان دهنده در رستورانها، فودکورتها و مغازه های محلی هم استفاده می­شود.
دستگاه تکان دهنده پس از انداختن سکه به داخل آن چند حرکت عمده را می­تواند ایجاد کند: حرکت مینیاتوری چرخ و فلکی، حرکت رفت و برگشتی و حرکت دوار با پلتفرم ثابت. برخی مدل­­های تکان دهنده ها همچنین دارای صدا و موزیک هستند و برخی به دکمه­ هایی برای تغییر موسیقی و همچنین پدالهایی برای تغییر نوع حرکت مجهز هستند.  این نوع از دستگاه های شهربازی را تکاندهنده های ژتونی نیز می­نامند.
تاریخچه­ی دستگاه تکان دهنده یا کیدی راید
دستگاه تکاندهنده اولین بار در سال 1930 و توسط جیمز اوتو هاس در ایالت میزوریِ آمریکا اختراع شد. این وسیله که در ابتدا "اسب متحرک هاس" نامیده می­شد، در واقع هدیه­ی کریسمسی بود که وی برای فرزندانش درست کرده بود. اگرچه طولی نکشید که هاس متوجه شد که یک دستگاه با پتانسیل پول­سازی در اختیار دارد و به فکر تجاری­ سازی این اسباب­ بازی افتاد! در ابتدا او از اسب­ های چوبی که در چرخ و فلک­های افقی استفاده می­شد بهره برد و چرخ فلک سازان را برای ساخت این نوع اسب­ها به کار گرفت. خیلی طول نکشید که هاس دریافت که اسب­ های چوبی برای این منظور سنگین هستند و به فکر تولید اسب­ های تکاندهنده از آلومینیوم افتاد. با اینکه اکثراً با این نظر اون مخالفت کردند، او در نهایت توانست راهی را برای فرم­دهی به اسب­ های تکان دهنده توسط آلومینیوم اختراع کرد. در سال 1932 هاس به دلیل این اختراع جایزه­های زیادی را کسب کرد که در آن میان جایزه­ی بهترین و اصیل­ترین اختراع سال قرار داشت. در سال 1953 مجله Billboard اختراع و کسب و کار تکان دهنده ها را بیزنسی با سریع­ترین رشد اقتصادی نامید. بعد از آن ماده اولیه تولید تکاندهنده از آلومینیوم به فایبرگلاس تغییر کرد. در همان دوران یک مربی خلبانی با نام لینک ترینر، اسب­ های تکاندهنده ژتونی (سکه ای) را اختراع کرد.
تکاندهنده های امروزی
دستگاه های شهربازی تکان دهنده، امروزه بعضاً طوری طراحی می­شوند که دیگر با انداختن سکه یا ژتون، بلافاصله به حرکت در نیایند. این نوع کیدی رایدها، پس از انداختن سکه یا ژتون، دستگاه منتظر فشار دکمه­ ی مربوطه توسط والدین می­ماند و به این ترتیب امنیت بیشتری برای کودک فراهم می­کند. همچنین برخی انواع تکان دهنده، قبل از شروع تکان، پیامی به منظور آمادگی برای تکان پخش می کنند و پس از پایان سواریِ تکاندهنده هم پیامی مبنی بر پایان کار می­دهند.
برخی دیگر از انواع تکان دهنده جدید، این آپشن را دارند که کودک یا والدین هر وقت خواستند با فشردن دکمه، دستگاه بازی را استپ کنند و با فشار مجدد به حرکت در آورند. این استپ و استارت برای جابجایی اسب­سوار و یا امور اضطراری دیگر استفاده می شوند.
نوع دیگری از دستگاه های شهربازی تکاندهنده، به سنسورهایی مجهز هستند که چنانچه چیزی مانع حرکت دستگاه شود، از حرکت می ایستند و به این ترتیب امنیت بیشتری در شهربازی ایجاد می کنند.
همچنین بعضاً سنسورهای وزن روی این دستگاه و سایر دستگاه های شهربازی نصب می­شود که در صورت تحمیل بار بیش از مجاز به تکان دهنده و سایز دستگاه­های شهربازی، آن را از حرکت وامی­دارد.
تکنولوژی جدید و جالب دیگر در برخی تکاندهنده ها کنترل حرکت­های شروع و استپ دستگاه است که از وارد آودم شوک به سوار، جلوگیری می­کند. همچنین اغلب دستگاه­های تکاندهنده مانند هر دستگاه شهربازی دیگر، مجهز به چراغ­هایی هستند که با روشن و خاموش شدن توجه رهگذران را به خود جلب میکنند. در برخی شهربازی­ های سرپوشیده یا هتل­ها، تکاندهنده هایی وجود دارند که ویدیو پخش می­کنند و بعضاً مطالبی آموزنده یا قصه­ گونه پخش می­کنند.
انواع تکاندهنده هایی که به­صورت خلاقانه در شهربازی ها و مراکز بازی و سرگرمی دیده می­شوند دارای طرح­های متفاوتی هستند. از قایق و شخصیت­های تخیلی مانند بتمن و سوپرمن گرفته تا تکاندهنده های هلیکوپتر و دلفین و فیل  و باب اسفنجی  و انگری بردز و دایناسور.
انواع تکاندهنده از نظر نوع طراحی و ساخت
تکاندهنده های قطاری، که تعدادی دستگاه به هم متصل هستند و محلی روی لوکوموتیو اصلی برای انداختن سکه یا ژتون و حرکت کرمی­شکل قطار در نظر گرفته شده است. به جای قطار، این زنجیره می­تواند شامل حیوانات هم باشد
تکاندهنده های چرخ و فلکی، که باز هم تعدادی اسب، ماشین، یا واگن جدا از هم هستند که به صورت چرخ و فلک افقی حرکت می­کنند و تکان می خورند.
تکاندهنده های هیدرولیکی که عمدتاً توسط شرکت ایتالیایی اتوماتیم تویز مودنا تولید می شود و اهرم هایی برای حرکت افقی و عمودی دارد.
 
 
فراز و نشیب های تکان دهنده ، اسباب بازی سکه ای که برای نزدیک به یک قرن هست که کودکان را سرگرم کرده است.
این وسیله های بازی و سرگرمی کودکان که غالبا با سکه کار می کنند و به عنوان تکان دهنده شناخته می شوند قدمتی 80 ساله دارند. اولین بار در سال 1931 جیمز اتو هاز تصمیم گرفت که برای هدیه کریسمس فرزندانش یک اسب مکانیکی چوبی بسازد که بدنش با پشم بز پوشیده شده بود و دمش، دم گاو واقعی بود. بعد از آن اتفاق جیمز متوجه استعداد بالقوه خود شد و تصمیم گرفت نمونه تجاری اسب مکانیکی را برای فروش بسازد. اما اسب های چوبی بسیار سنگین بودند و هزینه ساخت آنها نیز بسیار بالا بود بنابراین جیمز تصمیم گرفت تا اسب ها را از جنس آلومینیوم بسازد.  در سال 1932 جیمز جایزه اختراع و طراحی را برای ساخت اسب مکانیکی دریافت کرد. پس از آن جیمز با یک شرکت تبلیغاتی قرارداد بست تا به ازای دریافت 5 درصد سود، به صورت گسترده اختراعش را تبلیغ کند. جیمز در دوران بازنشستگی ثروتمند نبود اما به قدر کافی پول داشت تا در حیاط پشتی خانه اش تکان دهنده های بیشتری را برای کودکان طراحی کند.
در سال 1953 مجله بیلبورد در مقاله ای 10 صفحه ایی تکاندهنده ها را کسب و کاری با رشد سریع و ترکیبی نایاب از سرگرمی و تجارت هوشمندانه نامید. با گسترش سریع حومه شهرها در آمریکا، بازاری قابل توجه برای کیدی راید ایجاد شد. برخلاف ماشین پین بال، تکاندهنده سکه ای یا ژتونی محدود به شهربازی ها نشد بلکه در هر فروشگاهی به وسیله ای برای سرگرم کردن کودکان تبدیل شد.
مقاله ی مجله بیلبورد با خوش بینی نسبت به آینده این تکنولوژی و با تبلیغات مبهوت کننده برای تولیدکنندگان و واسطه های دستگاه تکاندهنده همراه بود. مقاله در مورد یک فروشگاه بزرگ در منطقه گرین پوینت صحبت میکرد که چطور تمام دستگاهای سودا ساز خود را جمع کرده و جای آنها چهارده دستگاه تکان دهنده گذاشته است. این مقاله ادعا میکرد که سود این ماشین سکه ای بسیار بیشتر از سوداست. نقل قول های زیادی از بیزینس من های مشهور د رمقاله آمده بود که همگی ادعا میکردند صنعت کیدی راید بسیار پیشرفت خواهد کرد.
نسل بعدی تکان دهنده کودک، تکاندهنده موزیکال بود. تولیدکنندگان متوجه شدند که از طریق موسیقی میتوانند کودکان بیشتری را جذب کنند و به همان ترتیب پول بیشتری بدست آورند. اما با گذشت زمان و گسترش تنوع وسایل بازی کودکان میزان تقاضا برای تکاندهنده ها کاهش یافت به طوری که امروزه بیشتر شرکت های تولیدکننده در خارج از آمریکا فعالیت دارند. اسپانیا، فیلیپین و چین از جمله کشورهایی هستند که بخش بزرگی از این صنعت را امروزه دردست دارند.